account arrowhead-down arrowhead-up mobile-menu search sm-bold-x x-skinny-rounded x-skinny arrowhead-right social-facebook social-googleplus social-instagram social-linkedin social-pinterest social-qzone social-renren social-tencent social-twitter social-vkontakt social-weibo social-youku social-youtube
  به ما کمک کنید وب سایتمان را بهبود ببخشیم
  برای ارزیابی بازدید شما، به چند پرسش کوتاه پاسخ دهید.

  محافظت در برابر آب و گرد و غبار - هر آنچه لازم است بدانید

  قبل از استفاده از دستگاه Sony، باید قابلیت ها و محدودیت های آن را بررسی کنید. اگر می خواهید دستگاه را به همراه خود برای یک فعالیت بیرون از ساختمان یا یک سفر آخر هفته ببرید، تعدادی دستورالعمل های اصولی هستند که باید رعایت کنید تا مطمئن باشید دستگاه شما می تواند از عهده خواسته های شما برآید.

  اجازه دهید ابتدا به رتبه‌بندی‌های IP و اینکه این رتبه‌بندی ممکن است چه تأثیری روی شما بگذارند، نگاهی دقیق‌تر بیندازیم.

  رتبه‌بندی IP چیست؟

  رتبه IP (نفوذ ناپذیری) یک استاندارد بین المللی برای اندازه گیری سطح محافظت دستگاه در برابر گرد و غبار و آب تمیز می باشد. رقم اول کد IP دو رقمی نشان دهنده سطح حفاظت در برابر جامدات از قبیل گرد و غبار است. رقم دوم به اینکه مقاومت دستگاه در برابر آب تا چه اندازه است باز می گردد.

  محافظت در برابر مواد جامد و گرد و غبار

  IP0X. بدون محافظت ویژه

  ‎‎IP1X‎‎‎. محافظت شده در برابر مواد جامد > ۵۰ میلی‌متر از نظر قطر.

  ‎‎IP2X‎‎‎. محافظت شده در برابر مواد جامد > ۱۲٫۵ میلی‌متر از نظر قطر.

  ‎‎IP3X‎‎‎. محافظت شده در برابر مواد جامد > ۲٫۵ میلی‌متر از نظر قطر.

  ‎‎IP4X‎‎‎. محافظت شده در برابر مواد جامد > ۱ میلی‌متر از نظر قطر.

  ‎‎IP5X‎‎‎. محافظت شده در برابر گرد و غبار؛ نفوذ محدود (بدون مواد ته‌نشین شده مضر).

  ‎‎IP6X‎‎‎. ممانعت از ورود گرد و غبار.

  محافظت در برابر آب تمیز

  IPX0. بدون محافظت ویژه

  ‎‎1PX1‎‎‎. محافظت شده در برابر چکیدن آب.  

  ‎‎IPX2‎‎‎. محافظت شده در برابر آب زمانی که تا ۱۵ درجه از وضعیت عادی خود کج شده باشد.

  ‎‎IPX3‎‎‎. محافظت شده در برابر پاشیده شدن آب.  

  ‎‎IPX4‎‎‎. محافظت شده در برابر ترشح آب.  

  ‎‎IPX5‎‎‎. محافظت شده در برابر پاشش آب با فشار کم به مدت حداقل ۳ دقیقه.

  ‎‎IPX6‎‎‎. محافظت شده در برابر پاشش آب با فشار زیاد به مدت حداقل ۳ دقیقه.

  ‎‎IPX7‎‎‎. محافظت شده در برابر تأثیرات ناشی از غوطه‌وری در آب تا عمق ۱ متری به مدت ۳۰ دقیقه.

  ‎‎IPX8‎‎‎. محافظت شده در برابر تأثیرات ناشی از غوطه‌وری مداوم در آب تا عمق بیش از ۱ متر. شرایط دقیق برای هر دستگاه توسط سازنده مشخص می‌شود.

  این برای دستگاه من چه معنایی دارد

  دستگاه شما دارای رتبه بندی IP است. به این معناست که تحت شرایط آزمایشگاهی کنترل شده شدید، سخت افزار به همان صورت طراحی شده کار می کند حتی بعد از اینکه در برابر شرایط خاص قرار بگیرد.

  دستگاه های Sony که برای قابلیت ضد آب بودن شان امتحان می شوند، در یک محفظه که با آب معمولی پر شده است قرار می گیرند و تا عمق 1.5 متری نگه داشته می شوند. بعد از 30 دقیقه ماندن در این محفظه، دستگاه به آرامی از این محفظه خارج شده و عملکردها و ویژگی های آن مورد آزمایش قرار می گیرد.

  از باریدن باران نترس

  آیا در ایستگاه اتوبوس در باران گیر افتاده‌اید؟ مشکلی نیست. دستگاه Xperia شما چه در هوای آزاد و چه در فضای سرپوشیده، از پس قطره‌های باران یا آبی که روی آن پاشیده می‌شود به‌خوبی برمی‌آید.

  به همین ترتیب، اگر سر میز شام هستید و به‌طور اتفاقی آب را روی کل دستگاه خود ریختید، نیازی به نگرانی نیست. فقط اجازه دهید دستگاه کاملاً خشک شود.

  یا می‌توانید در حین شستن ظروف، از تماشای فیلم روی دستگاه Xperia لذت ببرید. (این ایده بسیار عالی است، انگار واقعا به هنر انجام چند کار با هم تسلط پیدا کرده‌اید!) فقط مطمئن شوید که به‌طور اتفاقی دستگاهتان را در آب نیندازید و اگر چنین شد همه قطره‌های آب را از روی آن پاک کنید.

  روش های دیگر استفاده از دستگاه

  روش های دیگری برای استفاده از مزیت محافظت دستگاه Sony در برابر آب و گرد و غبار وجود دارد. می توانید در شرایط زیر از دستگاه خود استفاده کنید:

  • هنگام خیس بودن انگشتان.
  • در محیط های دارای گرد و غبار، مانند ساحل بادی یا زمانی که در طول یک مسیر دارای گرد و غبار پیاده روی می کنید. دقت کنید بعد از بودن در این محیط ها همه گرد و غبار دستگاه را با استفاده از آب معمولی بشویید.
  • عکسبرداری و فیلمبرداری در محیط های مرطوب. دقت کنید از دستگاه زیر آب استفاده نکنید. اگر بطور تصادفی دستگاه با آب غیر شیرین خیس شد، آن را با آب معمولی بشویید.

  اما، درپوش‌ها را فراموش نکنید…

  همچنان که از دستگاه خود آگاهی کامل کسب می ‌نمایید، باید به خاطر داشته باشید که همه درپوش‌ها را قبل از قرار دادن دستگاه در معرض آب یا گرد و غبار محکم ببندید. این موارد شامل درپوش های درگاه micro USB، شیار سیم کارت و کارت حافظه می شود. برخی از دستگاه‌های ما یک درگاه micro USB ضد آب بدون درپوش دارند. در مواردی که دستگاه در معرض آب قرار گرفته است، مهم است که قبل از وارد کردن کابل USB، درگاه USB کاملاً خشک شود. برای خارج کردن رطوبت از درگاه USB، در حالتی که درگاه USB رو به زمین قرار دارد، دستگاهتان را چندین بار تکان دهید و سپس از یک پارچه میکروفایبر برای خشک کردن دستگاه استفاده کنید. این کار را تکرار کنید تا هیچ رطوبتی داخل درگاه USB دیده نشود.

  همچنین مطمئن شوید که در هنگام بستن درپوش ها، مو یا دیگر اشیای کوچک بین آنها قرار نگرفته باشد. انجام ندادن این کار ممکن است سبب آسیب شدید دستگاه شما گردد.

  مراقبت اساسی

  در خصوص استفاده بهتر از دستگاهتان در اینجا چند نکته ذکر شده است:

  • بعد از استفاده از تلفن هوشمند، تبلت یا لوازم جانبی در شرایط مرطوب، همه درپوش ها و سایر قسمت هایی که ممکن است آب در آن انباشته شده باشد را خشک کنید.
  • دستگاه را در معرض آب دریا، آب شور، آب کلردار یا مایعاتی مانند آب میوه، مواد شوینده مایع یا سرکه قرار ندهید.
  • اگر دستگاه بصورت تصادفی در معرض آب غیر شیرین قرار گرفت، مانند آب کلردار استخر شنا، همیشه با استفاده از آب شیرین آن را بشویید.
  • اگر بلندگو یا میکروفون خیس شود، ممکن است تا قبل از خشک شدن کامل، عملکرد آنها دچار تداخل شود.
  • رتبه IP دستگاه شما تحت شرایط آزمایشگاهی در حالت آماده بکار به دست آمده است، برای همین نباید مثلاً برای عکسبرداری از دستگاه زیر آب استفاده کنید. زمانی که زیر آب هستید و مثلاً غواصی می کنید از دستگاه خود برای عکسبرداری استفاده نکنید.
  • زمان خشک شدن تا حد زیادی به محیط بستگی دارد و ممکن است این روند تا سه ساعت طول بکشد. در این مدت، هنوز هم می توانید از تمام ویژگی هایی که نیازی به بلندگو یا میکروفون ندارند استفاده کنید - مثلاً بدون نگرانی عکس بگیرید، ایمیل خود را بررسی کنید یا پیام های متنی ارسال کنید.
  • برای خشک کردن قسمت های خیس شده از سشوار استفاده نکنید.
  • استهلاک و فرسودگی روزانه و وارد آمدن آسیب به دستگاه ممکن است باعث کاهش توانایی مقاومت در برابر گرد و خاک و رطوبت شود.

  ضمانت، تعمیرات و خدمات مشتری

  ضمانت نامه شما آسیب یا نقص ناشی از سوء استفاده یا استفاده نادرست از دستگاه را پوشش نمی دهد. همینطور توجه داشته باشید هیچ یک از لوازم جانبی سازگار از جمله باتری ها، شارژرها، وسایل هندزفری، صفحه کلیدها و کابل‌های micro USB به خودی خود در برابر گرد و غبار و آب مقاوم نیستند و محافظت نشده اند.

  اگر درباره دستگاه خود سؤالی دارید که پاسخ آن در اینجا ارائه نشده است، لطفاً برای دریافت راهنمایی به خدمات پشتیبانی مشتریان مراجعه کنید. برای دریافت اطلاعات مربوط به ضمانت نامه، می توانید به سند اطلاعات مهم که از طریق راهنمای تنظیم موجود در دستگاه قابل دسترسی است مراجعه کنید.

  این اطلاعات برای شما مفید بود؟
  بله خیر
  نظر شما ارزشمند است!
  چرا این اطلاعات برای شما مفید نبود؟
  ارسال
  سپاسگزاریم، نظر شما برای ما مهم است!