account arrowhead-down arrowhead-up mobile-menu search sm-bold-x x-skinny-rounded x-skinny arrowhead-right social-facebook social-googleplus social-instagram social-linkedin social-pinterest social-qzone social-renren social-tencent social-twitter social-vkontakt social-weibo social-youku social-youtube
  به ما کمک کنید وب سایتمان را بهبود ببخشیم
  برای ارزیابی بازدید شما، به چند پرسش کوتاه پاسخ دهید.

  با دوربین ‎Xperia™‎‎ عکس‌های عالی بگیرید

  این دستگاه Xperia به آخرین فن‌آوری دوربین‌های Sony مجهز شده است و در ثبت لحظات جادویی روزمره با جزئیات واضح و درخشان به شما کمک می‌کند. اما با داشتن کمی مهارت و استفاده از فوت و فن کار، حتی بهتر از این هم می‌شود! برخی نکات و ترفندها در خصوص استفاده هر چه بیشتر از دوربین Xperia و افزایش مهارت کاربر در بخش زیر آمده است.

  با دوربین ‎Xperia™‎‎ عکس‌های عالی بگیرید

  فن‌آوری همه چیز است

  فن‌آوری بسیاری شامل سیستم دوربین دوتایی و فوکوس خودکار دوگانه در این دوربین Xperia جمع شده است. دوربین‌های دوتایی به طور همزمان عمل می‌کنند تا جلوه بسیار محبوب بوکه را ایجاد نمایند که در آن، سوژه در فوکوس قرار دارد و پس‌زمینه مات می‌شود.

  در فوکوس خودکار دوگانه فوق سریع، از ترکیب دو فن‌آوری استفاده شده است: تشخیص كنتراست برای دقت و تشخیص فاز برای سرعت دوربین Xperia می‌تواند به لطف پوشش گسترده فوکوس خودکار خود، ظرف کمتر از یک ثانیه با دقت زیادی در هر کجای صفحه نمایش روی سوژه فوکوس کند. و با حالت خودکار فوق‌العاده که تنظیمات را به صورت خودکار تطبیق می‌دهد، کافی است دوربین را اجرا کنید و عکس بگیرید.

  نکته: زمانی که تنظیم "تصویربرداری لمسی" روشن است، کافی است هر کجای صفحه نمايش را برای فوکوس لمس کنید تا عکس بلافاصله گرفته شود.

  خودکار فوق‌العاده. عکس‌های فوق‌العاده.

  خودکار فوق‌العاده. عکس‌های فوق‌العاده.

  از نماهای روشن در شب گرفته تا عکس‌های نمای نزدیک، حالت «خودکار فوق‌العاده» تا 52 سناریوی مختلف را شناسایی می‌کند و تنظیمات مورد نیاز را به صورت خودکار تطبیق می‌دهد. حالت «خودکار فوق‌العاده» که حالت پیش‌فرض دوربین است، تنظیم HDR‏ (محدوده پویای زیاد) را بسته به محیط اطراف روشن و خاموش می‌کند. حالت HDR چند عکس را با نوردهی مختلف می‌گیرد و سپس با ادغام آنها باعث می‌شود عکس‌ها طبیعی‌تر به نظر برسد.

  بهترین کارآیی حالت «خودکار فوق‌العاده» در شرایطی است که نور محیط خوب باشد و فقط بخواهید بدون این که تنظیمات را به طور دستی تغییر دهید، نتایج باکیفیتی بگیرید. این حالت همچنین برای شرایطی خوب است که سوژه‌ها با سرعت زیادی حرکت کنند و شرایط رو به تغییر باشد یا اتفاقات زیادی در اطراف شما رخ بدهد و نخواهید چیزی را از دست بدهید.

  راهنمایی: پیش از گرفتن عکس در حالت «خودکار فوق العاده»، می‌توانید هم رنگ و هم روشنایی را تغییر دهید. همچنین می‌توانید وضوح تصویر را از مقدار پیش‌فرض 8 مگاپیکسل تا 23 مگاپیکسل تغییر دهید.

  حالت دستی

  حالت دستی چندین تنظیمات را ارائه می‌دهد که به شما در گرفتن تصاویر بهتر بسته به محیط عکاسی، کمک می‌کند.

  بهترین کارآیی حالت دستی در شرایطی است که می‌خواهید کنترل شما روی تصویر نهایی خلاقانه‌تر باشد و وقت کافی را برای ایجاد تصویر مناسب دارید. از سرعت شاتر گرفته تا مقدار نوردهی، می‌توانید با تنظیمات بازی کنید تا به "عکس دلخواه" برسید!

  نکته: اگر با اشیای در حال حرکت مشکل دارید، می‌توانید "ردیابی سوژه" را فعال کنید. با این ویژگی، می‌توانید یک شئ را با لمس آن روی صفحه نمايش ردیابی کنید. سپس، دوربين آن سوژه را برای شما ردیابی می‌کند.

  حالت دستی

  نکات و ترفندها

  اکنون که کمی درباره فن‌آوری به کار رفته در دوربین Xperia به شما گفته‌ایم، وقت آن رسیده است که نکات و ترفندهای عملی را نیز طبق قولمان در اختیار شما قرار دهیم.

  فوکوس بیشتر. تاری کمتر.

  • دقت کنید لنز تمیز باشد – تعجب خواهید کرد اگر بدانید یک اثر انگشت یا کثیفی کوچک تا چه حد کیفیت عکس را پایین می‌آورد.
  • اگر مشکل تاری عکس دارید، بررسی کنید کاور تلفن هوشمند روی فلاش یا لنز را نپوشانده باشد. حتی می‌توانید کاور را بردارید تا از هر گونه انعکاس ناخواسته جلوگیری شود.
  • اگر دستگاه Xperia شما دارای کلید اختصاصی دوربین است، به جای ضربه زدن روی دکمه دوربین بر روی صفحه نمایش، از این کلید دوربین استفاده کنید. با استفاده از کليد دوربين، طبیعتاً انگشتان شما از صفحه نمايش و اطراف فریم موبایل دور نگه داشته می‌شود. با این کار، دستگاه پیش از گرفتن عکس ثابت نگه داشته می‌شود.
  • با استفاده از عملکرد تايمر دوربين، از تکان خوردن دوربين هنگام گرفتن عکس جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید از یک سه‌پایه برای بهینه‌سازی تصویر و تثبیت فیلم استفاده کنید.
  • سعی کنید کليد دوربين را تا نصفه فشار دهید و تلفن هوشمند را به اطراف حرکت دهید و به دنبال نقطه‌ای بگردید که تصویر داخل فوکوس قرار گیرد. پس از تنظیم فوکوس، فریم گرد به رنگ آبی درمی‌آید.
  • همچنین می‌توانید فوکوس را با لمس نقطه‌ای از صفحه نمایش که می‌خواهید روی آن فوکوس کنید، تنظیم کنید.
  نکات و ترفندها

  کیفیت بالا با نور کم

  • ترفند اصلی ثابت نگه داشتن دوربین است. تلفن هوشمند خود را روی سطح محکمی قرار دهید و یا حتی بهتر این که از سه‌پایه و تايمر دوربين استفاده کنید.
  • عکس‌برداری در حالت دستی، ISO یا سطح حساسیت نور را می‌توان به طور دستی از ۵۰ تا ۳۲۰۰ تنظیم کرد.
  • برای کنترل بیشتر، در حالت «دستی» عکس بگیرید و تنظیمات سرعت شاتر (SS)، مقدار نوردهی (EV) یا توازن سفیدی (WB) را تنظیم کنید. همچنین می‌توانید به طور دستی به حالت فوکوس جابجا شوید.
  • چندین تنظیم فلاش مختلف در همه سه حالت عکس‌برداری در دسترس هستند. این موارد مخصوصاً در شرایط کم نور یا در صورت وجود نور زمینه مفید هستند.

  بازگشت به آموزش سلفی

  • با استفاده از زمان‌سنج خودکار پیش از گرفتن عکس چند ثانیه برای ثابت نگه داشتن دوربین وقت خواهید داشت.
  • با استفاده از ویژگی Smile Shutter، سلفی‌های خود را به‌صورت خودکار همراه با لبخند بگیرید. این روش خوب دیگری برای جلوگیری از لمس یا لرزش احتمالی صفحه‌نمايش است.
  • با استفاده از برنامه AR effect (جلوه واقعیت افزوده)، خود را با عکاسی سلفی سرگرم کنید و جلوه‌های موردنظر خود را اضافه کنید.
  • برای کاهش لرزش در حین فیلم‌برداری از خود با استفاده از دوربین جلو، دقت کنید ‎SteadyShot‎ روشن باشد.
  بازگشت به آموزش سلفی

  عکاس درون خود را شکوفا کنید

  • با دوربین خود آشنا شوید. حالت‌ها و تنظیمات اصلی را پیش از استفاده کشف کنید و به «کتابچه راهنمای کاربر» رجوع کنید. به عمل کار برآید!
  • با نحوه پیدا کردن نور مناسب همراه با جهت و رنگ مناسب آشنا شوید تا بتوانید به صحنه‌های عکاسی خود شکل و عمق بدهید. این نوع نور به صورت طبیعی درست پیش از طلوع و در زمان غروب آفتاب به وجود می‌آید. نور پنجره نیز می‌تواند خوب باشد.
  • هنگام گرفتن عکس از اشیای متحرک، سعی نکنید شئ مورد نظر را دنبال کنید. بهترین ترفند این است که از جایی عکس بگیرید که شئ از مقابل شما عبور کند.
  • اگر نمی‌توانید کل سوژه‌ای را که می‌خواهید عکس‌برداری کنید در یک قاب قرار دهید، سعی کنید از برنامه دوربین «Sweep Panorama» برای داشتن یک زاویه عریض‌تر استفاده کنید.
  • خطوط مشبک را در تنظیمات دوربين فعال کنید تا بتوانید با استفاده از «قانون یک‌سوم‌ها» عکس بگیرید. سعی کنید سوژه‌ها را در امتداد خطوط مشبک یا در نقاط تلاقی آنها قرار دهید. اگر همیشه سوژه را در وسط کادر قرار ندهید، تصاویر جالب‌تری به دست می‌آید.
  • خلاق باشید و زوایای مختلف را امتحان کنید. اگر بدانید تنها با خم شدن تا زانو یا شکم چه قدر عکس تغییر می‌کند شوکه خواهید شد. اما مراقب خود نیز باشید!
  سکان بازی را در دست بگیرید

  سکان بازی را در دست بگیرید

  • اگر دستگاه Xperia شما دارای کلید دوربین است، می‌توانید حتی هنگامی‌که صفحه نمایش دستگاه قفل است، بلافاصله دوربین را فعال کنید. کلید دوربین را اندکی فشار دهید تا آماده شروع شوید. همچنین می‌توانید یک تنظیم راه‌اندازی با کلید دوربین را انتخاب کنید تا هنگامی‌که دوربین را با کلید دوربین راه‌اندازی می‌کنید، دوربین بلافاصله شروع به عکس گرفتن نماید. بدین ترتیب، هرگز یک لحظه عالی را از دست نخواهید داد.
  • با استفاده از برنامه "جلوه خلاقانه" در دوربين، عکس‌ها را پیش گرفتن بهبود ببخشید. به عنوان مثال، می‌توانید فيلتر اضافه کنید، عکس‌ها را شطرنجی کنید یا جلوه آینه ایجاد کنید.
  • همچنین می‌توانید در حین ضبط فیلم، عکس بگیرید. کافی است در حین ضبط فیلم، کليد دوربين یا دکمه روی صفحه نمايش دوربين را فشار دهید.
  • عملکرد "ذخیره موقعیت" را برای برچسب‌گذاری جغرافیایی عکس‌هایتان با ذخیره مکان جغرافیایی در زمان عکس‌برداری فعال کنید.
  • برای دریافت آخرین بهبودها و قابلیت‌های دوربین، نرم‌افزار تلفن هوشمند خود را به طور مرتب به‌روز کنید.
  • برای دریافت آخرین بهبودها و قابلیت‌های دوربین، نرم‌افزار تلفن هوشمند خود را به طور مرتب به‌روز کنید.

  دانستنی‌ها

  • برخی از ویژگی‌های دوربين بیش از بقیه از انرژی باتری استفاده می‌کنند. بنابراین، مثلاً اگر دوربین شما از فیلمبرداری فیلم‌هایی با وضوح تصویر 4K پشتیبانی می‌کند و شارژ باتری شما رو به اتمام است می‌توانید به وضوح تصویر 1080p بسنده کنید. بدین ترتیب، می‌توانید هم فیلم‌های باکیفیتی بگیرید و هم در مصرف انرژی دستگاه صرفه‌جویی کنید.
  • به یاد داشته باشید که فیلم‌هایی با وضوح تصویر 4K و عکس‌هایی با وضوح تصویر 23 مگاپیکسل (وضوح تصویر بالا)، فضای نسبتاً زیادی را در حافظه داخلی یا کارت حافظه اشغال می‌کنند، بنابراین، بهتر است هرازگاهی وضعیت حافظه دستگاهتان را بررسی کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که با وضوح تصویر 8 مگاپیکسل نیز می‌توانید عکس‌های باکیفیتی بگیرید.
  • توجه داشته باشید که ممکن است گاهی هنگام استفاده طولانی مدت از دوربین، تلفن هوشمند شما داغ شود. در برخی موارد، ممکن است برنامه دوربين موقتاً بسته شود.

  لطفاً توجه داشته باشید که این مطلب مختص به محصول خاصی نیست. بنابراین، ویژگی‌ها و عملکردهایی که شرح داده شد ممکن است بسته به دستگاه و/یا نسخه نرم‌افزار شما متفاوت باشد.

  این اطلاعات برای شما مفید بود؟
  بله خیر
  نظر شما ارزشمند است!
  چرا این اطلاعات برای شما مفید نبود؟
  ارسال
  سپاسگزاریم، نظر شما برای ما مهم است!